Třináctitunová kopule věže kostela sv. Ignáce dosedla zpět na své místo

Zdroj: Město Jičín
Zdroj: Město Jičín
JIČÍN - Po poledni v úterý 24. listopadu 2015 dosedla nově opravená a 13 tun vážící kopule na věž kostela sv. Ignáce. Další čtyři hodiny trvalo její ukotvení k věži. Navrácena byla téměř přesně po jednom roce, během kterého prošla celkovou rekonstrukcí.
Věž byla snesena 29.11. 2014. Na kopuli ale dosud chybí tzv. makovice s křížem, která má ještě projít rukama restaurátorů.

Práce na kopuli byly prováděny v nádvoří jezuitské koleje. Střecha získala nový měděný obal a uvnitř proběhly tesařské práce. Opravami došlo dokonce k navýšení její hmotnosti, protože původně vážila 11,8 tun. Nyní je o 1,2 tuny těžší. Mezitím byla také opravena věž kostela, kde došlo pod dohledem památkářů k odbourání a opětovnému zpevnění 1 výškového metru římsy.
1.JPG
2.JPG
Ukončena tak byla II. etapa rekonstrukce, která stála 1,6 mil. Kč a podílelo se na ní Ministerstvo kultury dotací ve výši 1,2 mil., římskokatolická farnost 100 000 Kč a město Jičín 300 000 Kč. V příštím roce má proběhnout poslední etapa, kdy přijde na řadu fasáda věže a vnitřní úpravy. Zároveň má také dojít k opravě hodin, které jsou podle historického úzu ve vlastnictví města. Také bude na kopuli jeřábem navrácena tzv. makovice s křížem. Předtím se ale do makovice vrátí historické dokumenty, které se v ní uschovají pro další generace. První etapa stála téměř 1 milion Kč, poslední bude stát podle odhadu další milion.


Zdroj: Královéhradecké noviny/Město Jičín/Ing. Magdaléna Doležalová
04.12.2015 13:12:51
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
historicke-cukrarny (1).jpg
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Nechanice serveru kurzy.cz.

Více na stránce aplikace serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2017 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one