Co dokáží šikovné ruce a otevřená srdce, bylo možné zahlédnout na dobročinné výstavě

img-5369.JPG
ČERVENÝ KOSTELEC - V pátek odpoledne 7. října zahájila již jedenáctou dobročinnou prodejní výstavu „Šikovné ruce pro hospic 2016 aneb lidé lidem“ slavnostní vernisáž v obřadní síni MÚ Červený Kostelec.
Výstava byla zajímavá kromě jiného tím, že byla uspořádána z darů, vlastnoručních výrobků dětí, mládeže i dospělých, jednotlivců či celých skupin z královéhradeckého kraje, ale i celé ČR. Pro některé z účastníků soutěže to bylo vyvrcholení někdy půl roční až roční práce, kterou věnovali ve prospěch nemocných v Hospici Anežky České! Výběr kvalitních, jak uměleckých, tak zcela praktických výrobků byl opravdu velký. Na výstavě se vybíraly už vánoční dárky z více než  3 600 předmětů od 145 dárců – účastníků soutěže. Projekt „Šikovné ruce pro hospic 2016 aneb lidé lidem“ podpořil Královéhradecký kraj v rámci profesionálních i neprofesionálních kulturních aktivit a Nadace Umění pro zdraví a byl připraven k oslavám Světového dne hospicové a paliativní péče. Výtěžek dobročinné akce je určen na pořízení nového lůžkového výtahu do budovy hospice. 

Při vernisáži výstavy se uskutečnilo předávání cen vždy dvěma vítězům soutěže o nejnápaditější výrobek z každé ze šesti kategorií. Příjemnou atmosféru zde vytvořilo svými hudebními přednesy Hejnovo smyčcové rodinné kvarteto, jehož nejmladší člen má 9 let. Slyšeli jsme Humoresku Antonína Dvořáka, Malou noční hudbu W. A. Mozarta, Arie Almireny z opery Rinaldo G. F. Händla a na závěr Uherský tanec Johannese Brahmse.
img-5355-high.JPG
img-5338-high.JPG
img-5287-high.JPG
img-5377-high.JPG
K pohodě večera přispěla také paní Romana Pacáková, redaktorka ČRo Hradec Králové. Z příspěvků, dopisů i osobních kontaktů bylo patrné, že každý pomáhal svým jedinečným způsobem. Pravděpodobně nejstarším věrným účastníkem soutěže je 93 letá paní Zdena Sýkorová. Často se necítila během roku moc dobře a to už po několikáté, přesto se však opět ze slabosti dostala a hned začalo plést do Šikovných rukou. To je vždy znamením, že jí je dobře, říkají její blízcí, a že chce být ještě užitečná. Upletla pěknou soupravičku pro miminko a deku, stala se miláčkem poroty a dostala ocenění. Do soutěže se přihlásily i děti, jednotlivci i celé třídy, kterých bylo letos deset. Pravděpodobně nejmladší účastnicí je Kateřina Jouklová, která má 6 let a vyrobila šité bylinkové malované srdce. Základní škola Hradební Broumov poslala pěkné výrobky z použitého papíru, náramky a vánoční ozdoby. Paní zástupkyně ředitele Naděžda Dvořáková napsala: „Pro mnohé ze žáků je to první zkušenost se zapojením se do dobročinnosti, pro nás pak příležitostí hovořit s nimi o Vašem hospici. Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vaší práci, které si velmi vážíme.“ Některé děti sice nevyrobily výrobek, ale každoročně střádají korunku ke korunce, aby mohly na výstavě nakoupit, a tak pomoci nemocným. Taková je i třída ze ZŠ Lhota u Červeného Kostelce. V loni zakoupily třídního maskota Hvězdíka, vybraného z pletených postaviček, kterého paní učitelka dává nejpilnějším dětem domů na víkend. Letos k němu dokoupily kamaráda. Manželé Čtvrtečkovi zase umí péci výborné minidortíky a chtěli zpestřit vernisáž tím, co velmi dobře umí, a tak příchozí mohli i něco dobrého ochutnat.

A tak by bylo možné pokračovat ještě velmi dlouho, ale na to rozsah článku nestačí. Podrobnosti o akci naleznete na www.hospic.cz  Jedno však zmínit musíme: Součástí projektu bylo také velmi úspěšné studentské představení v Divadle J. K. Tyla, které se konalo ve čtvrtek 13. října. 13 originálních humorných scének s názvem „Divadelní Mr. Bean“ v podání Adama Budaře a Františka Šedivého, studentů Jiráskova gymnázia Náchod, opravdu publikum pobavilo a bylo také poděkováním všem nápaditým výrobcům. „Tito nadaní a empatičtí hoši již několik let připravují na různých místech v kraji úspěšná divadelní představení či koncerty i s dalšími kamarády a výtěžek vždy přinesou do našeho hospice, tentokrát to bylo přímo v Červeném Kosteleci,“ říká Eva Wagenknechtová z Oblastní charity Červený Kostelec a dodává: „Nelze jinak, nežli opravdu upřímně poděkovat za všechny příspěvky otevřených srdcí a šikovných rukou do soutěže. Na všech účastnících bylo patrné, že chtěli především pomoci nemocným v hospici, a to se skutečně daří. Jen za první týden se prodaly výrobky za téměř 60 tis. korun!“

Eva Wagenknechtová

www.cervenykostelec.cz
Foto: Tomáš Kábrt

Zdroj: Královéhradecké noviny/Město Červený Kostelec/Tomáš Kábrt
26.10.2016 15:21:10
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
historicke-cukrarny (1).jpg
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Nechanice serveru kurzy.cz.

Více na stránce aplikace serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2017 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one