meme.jpg

Hrané noční prohlídky na hradě Potštejn návštěvníky pobaví i poučí

Anna Barbora ze Saninngu vypráví o svém synovi, foto: Markéta Pánková
Anna Barbora ze Saninngu vypráví o svém synovi, foto: Markéta Pánková
POTŠTEJN - V sobotu 29. července 2017 proběhla na hradě Potštejn jedna ze dvou komentovaných nočních prohlídek. Návštěvníky během celé hodiny provázeli herci z ochotnicko-čtenářské besedy Orlice. Všichni přítomní měli možnost seznámit se s historií hradu, především z období renesance.
V úvodu prohlídky na hradě Potštejn návštěvníky přivítal hrabě Vilém II. z Pernštejna se svou chotí Johankou z Liblic. Vilém II. z Pernštejna byl tím, který se coby dobrý hospodář, nejvíce zasloužil o zvelebení hradu. Zajímavé je, že do jeho rozhodnutí mu často mluvívala právě jeho žena Johanka, která vyznávala oproti svému katolicky založenému manželovi jiné náboženství.

Celá prohlídka byla protkaná nejenom historicky laděnou atmosférou a výbornými hereckými výkony, ale také nádechem romantického vztahu výše zmíněné panovnické dvojice. Rod Pernštejnů, pocházející z jihozápadní Moravy, byl v šestnáctém století spolu s Rožmberky jedním z nejvýznamnějších rodů v Čechách. Pernštejnové byli pověstní svou dlouhověkostí, dožívali se až 70 let. V kraji vybudovali rozsáhlý zavodňovací systém a mnoho rybníků. Jejich rodové heslo zní: "Kdo vytrvá, zvítězí".
Jedna z hraných scén, foto: Markéta Pánková
Jedna z hraných scén, foto: Markéta Pánková
Potštejn, foto: Markéta Pánková
Potštejn, foto: Markéta Pánková
Vilém II. z Pernštejna se svojí ženou Johankou, foto: Markéta Pánková
Vilém II. z Pernštejna se svojí ženou Johankou, foto: Markéta Pánková
Mikuláš z Potštejna, foto: Markéta Pánková
Mikuláš z Potštejna, foto: Markéta Pánková
V konírně můžete shlédnout rytíře Mikuláše z Potštejna z rodu Drslaviců, kteří Potštejn nechali postavit. Mikuláš trestal smrt svého otce, a tak se stal rytířem loupeživým. Na Potštejnu měl údajně svůj uloupený poklad ukrýt. Jak se dozvíte z životopisu Vita Caroli, čteným při prohlídce samotným Karlem IV., Mikuláš nebyl císaři po vůli, z tohoto důvodů byl Potštejn obléhán a srovnán se zemí. Rytíř Mikuláš při obléhání zahynul. Hrad byl opět císařem vybudován, a to kvůli jeho strategicky výhodné pozici. Poté přebral celé panství již zmiňovaný Vilém II. z Pernštejna, který měl dva syny, Jana a Vojtěcha. Ti po jeho smrti panství zdědili. Vojtěch, který Potštejn zdědil, bohužel umřel, a tak se ze syna Jana, od té doby přezdívaného "Bohatý", stal dědic i tohoto hradu. Další osud Potštejnu už velkolepý bohužel nebyl. Poté, co umřel Jan z Pernštejna, přebral hrad jeho syn Jaroslav, který ale nedostál pověsti svého rodu, coby dobrých hospodářů,  a pro ohromné zadlužení musel celé panství prodat. Panství měnilo majitele již pravidelně, až se dostalo do rukou rodu Harbuval Chamaré. Jeho neblaze proslulý hrabě Jan Antonín věřil pověrám o ukrytém pokladu loupeživého rytíře Mikuláše a při jeho hledání hrad neustále ničil. Jako indicie pro nalezení pokladu slouží dodnes zachovalý latinský nápis vytesaný do kamene ve zdi hradu. Nápis sloužící k ochraně hradu si Jan Antonín vyložil jinak. V 17. století se hrad stal zastaralým, jak svou funkcí obrannou, tak funkcí pohodlného sídla.

Celou prohlídku ukončuje matka hraběte Jana Antonína Anna Barbora ze Sanningu, která před návštěvníky svého syna obhajuje a připomíná i jeho dobré stránky. Její herecký výkon je společně s německým přízvukem přímo neuvěřitelný, v tuto chvíli skoro zapomenete, že se opravdu nenacházíte v dávných dobách. Právě tato dáma Anna Barbora ze Sanningu nechala na hradě Potštejn vybudovat 
křížovou cestu a krásný kostel sv. Jana Nepomuckého.
 
Potštejn, foto: Markéta Pánková
Potštejn, foto: Markéta Pánková
Jedna z hradních věží, foto: Markéta Pánková
Jedna z hradních věží, foto: Markéta Pánková
Kostel sv. Jana Nepomuckého, foto: Markéta Pánková
Kostel sv. Jana Nepomuckého, foto: Markéta Pánková
Kostel sv. Jana Nepomuckého, foto: Markéta Pánková
Kostel sv. Jana Nepomuckého, foto: Markéta Pánková
Areálem hradu Potštejn Vás provede i za světla mnoho turistických cedulí s cennými informacemi, můžete se například dozvědět kolik bran Potštejn vlastně má a k jakému účelu jednotlivé brány sloužily. Bez průvodce si můžete také prohlédnout onu kapli sv. Jana Nepomuckého, poslední zastavení křížové cesty (takzvaný "Boží hrob") nebo pamětní desku Jiráskova "Pokladu". Pokud si přejete dozvědět se více podrobností a užít si také nějakou legraci, jsou prohlídky ideální volbou. Prohlídku si určitě užijí dospělí i děti. Jenom je dobré mít oči dokořán a připravené baterky. Hrad je totiž pověstný svým nebezpečným systémem podzemních chodeb, které vznikly při hledání pokladu.

Více informací o akcích na hradě Potštejn naleznete zde: http://www.potstejn.cz/


Zdroj: Královéhradecké noviny/redakce/Markéta Pánková
27.11.2017 09:48:53
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Náchod serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2018 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one