meme.jpg

Malí a velcí se nechali unést minulostí při kostýmované prohlídce na zámku Hrádek u Nechanic

P1070106.JPG
NECHANICE - Dne 25. srpna 2017 se malí i dospělí návštěvníci mohli zúčastnit kostýmované prohlídky na zámku Hrádek u Nechanic, při které vedla výklad mladá hraběnka z rodu Harrachů ve své krásné róbě. Hraběnka představovala jednu z dcer hraběte Jana Nepomuka z Harrachu.
Na úvod hraběnka všechny návštěvníky ve svém sídle přivítala pravým šlechtickým pozdravem, tedy náležitým projevem úcty v podobě pukrlete. Celý okruh prohlídky začínal ve vstupní hale. Odtud se návštěvníci dostali do dechberoucího rytířského sálu, kde si mohli prohlédnout mnoho obrazů s významnými představiteli rodu Harrachů, ale také kulatý stůl, který byl vyroben na zakázku jako svatební dar z jednoho kusu vápence. Nachází se na něm takzvaný alianční znak, tedy spojení dvou rodových erbů svatebčanů. Rytířský sál je zdoben rodovým znakem Harrachů, na kterém jsou tři stříbrná pštrosí pera zastrčená ve zlaté kouli. Ta podle pověsti zdobila přilbici jednoho člena z rodu při cestě do svaté země, kde padl. V Rytířském sále se nacházejí také další znaky rodů, které jsou s Harrachy spřízněni, například znak rodu Lobkoviců. Je zde také jeden z mnoha tajný vchodů na zámku. Byl určen pro služebnictvo, které si takto krátilo cestu přes komnaty. Prohlídka směrovala návštěvníky dále přes schodišťovou halu, které vévodí nádherné samonosné dubové schody. Vyrobili je místní řezbáři a vedou do pokojů hraběte Jana Nepomuka. Předsíň neboli čekárnu pro návštěvy hraběte zdobí sochy českého sochaře Josefa Maxe symbolizující české panovníky od kněžny Libuše až po Ferdinanda I. Návštěvníci se poté dostali do první soukromé místnosti hraběte. Salon, jehož stěny jsou obloženy barevnou tapetou vyrobenou z telecí kůže, skrývá hned několik zajímavých exponátů. Na první pohled upoutá velká dřevěná skříň, která sloužila jako vstup na toaletu nebo polohovací křeslo, které svým tvarem připomíná rakev. Právě toto křeslo je obestřeno smutnou historií. Hrabě František Arnošt v něm velice rád odpočíval. Problém nastal ve chvíli, kdy se hrabě v křesle natáhl ležmo. Z této polohy se člověk sám z křesla nedostal a vždy muselo být přivoláno služebnictvo. Jednoho dne se stalo, že hrabě byl v křesle nalezen zesnulý.
P1070150.JPG
P1070110.JPG
Ani hraběcí pracovna nezůstává s kuriozitami pozadu. Nachází se zde takzvaný křesadlový budík, který svým výstřelem z malého děla vždy probudil celý zámek. Historická budova zámku je postavena a zařízena velice moderně, nechybí ústřední topení, které vytápělo všechny místnosti zámku nebo dvě koupelny se studenou a teplou vodou a splachovací toaletou. Koupelna hraběnky je vybavena dokonce boilerem a od novodobé koupelny je k nerozeznání. Při otevření dalších mohutných dveří svazkem starých klíčů návštěvníky v zádech zamrazí dech minulých dob doprovázený nádhernými dřevěnými portály nad hlavou. Ovšem o tom, že i v minulosti byli některé věci stejné jako dnes, přesvědčí návštěvníky například tapety v ložnici hraběte, který si nedal nikým říci a tapety ničil kouřem ze své dýmky nebo například fakt, že soukromé komnaty hraběcího páru jsou oddělené dvojitými dveřmi na část hraběte a hraběnky z nichž každé mají svůj vlastní klíč. Zvykem bývalo, že pokud hraběnka chtěla, aby jí manžel navštívil v jejích komnatách, nechala mu od svých dveří klíč pod prostíráním. Skrze tyto dvojité dveře se návštěvníci dostali do komnat hraběnky. V pracovně zaujaly převážně dámskou část návštěvníků hraběnčiny rudé flakony na parfémy a éterické oleje nebo sbírka vzácných vějířů v salonu. Děti si při prohlídce mohly vyzkoušet hledání a otevírání tajných dveří. A pokud ani to malé návštěvníky neokouzlilo, dětský pokoj mladší sestry hraběnky, který byl plný dobových hraček včetně například malých kamen, byl spolehlivým zadostiučiněním i pro ty nejzamračenější tváře.

Rod Harrachů byl velkorysý i ke svému služebnictvu, což dokazují hned dva pokoje hraběnčiny služky Markéty. Služka měla k dispozici i zastaralejší verzi vysavače. Zbylé místnosti prohlídky ukázaly svým návštěvníkům další kuriozity, například ruční výtah na jídlo nebo dva na první pohled zcela totožné portréty dvou dcer císaře Ferdinand II., Anny Marie a Cecílie Renaty. Obrazy byly namalovány rok po sobě stejným malířem a to proto, že Cecílie Renata své sestře záviděla krásný portrét natolik, až si nechala namalovat ten samý, dokonce i v totožných šatech a se stejným psem. Zajímavé, že ačkoliv je Cecílie Renata mladší než její sestra, na obraze vypadá naopak starší. Za její na pohled starší tvář může prý právě sesterská závist. Dalším zajímavým exponátem byl obraz císaře Leopolda I. a  jeho manželky Eleonory Magdaleny Falcko-Neuburské, kteří byli ve své době považováni za nejošklivější manželský pár. Celou prohlídku ukončila poslední místnost, kancelář správce s úplně prvním párem lyží v Čechách, které z Norska dovezl právě hrabě Jan Nepomuk. Hrabě se mimo jiné angažoval jako mecenáš Karla Jaromíra Erbena či Bedřicha Smetany. Málokdo ví, že navrhl také budovu Národního muzea v Praze.
P1070117.JPG
P1070137.JPG
P1070145.JPG
P1070107.JPG
Zámek Hrádek u Nechanic je unikátní svým čarovným neogotickým vzezřením, které má symbolizovat tudorskou gotiku. Byl postaven mezi lety 1839-1857 architektem Edwardem Buctonem Lambem, jako letní sídlo rodu Harrachů. Roku 1945 byl zámek bohužel konfiskován na základě Benešových dekretů a rod Harrachů byl nucen zámek opustit. Celý zámek je obklopen nádherným anglickým parkem, který je dnes využíván jako golfové hřiště. V komplexu zámeckých budov se nachází také jízdárna a divadlo. V dalších okruzích je pro návštěvníky přístupná například zámecká kaple nebo věž. Nově přístupné jsou také zámecké sklepy.

Veškeré připravované akce na tomto krásném zámku naleznete zde:
 https://www.zamek-hradekunechanic.cz/cs/akce
Zdroj: Královéhradecké noviny/redakce/Markéta Pánková

 
27.11.2017 09:48:29
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Náchod serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2018 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one