Honza Řezníček úspěšně reprezentoval Červený Kostelec na Winter Gladiátor race Josefov

ČERVENÝ KOSTELEC - V sobotu 11. února se v josefovské pevnosti u Jaroměře konal první závod seriálu Gladiátor race v letošní sezóně. Počasí bylo výborné. Rtuť teploměru ukazovala jeden stupeň nad bodem mrazu, nefoukal nepříjemný vítr a hlavně nemrzlo!

Tentokrát byla trať připravena nejen po zasněžené pevnosti, ale vedla rovněž městem,  podzemními chodbami, vodou a přírodou. Byly zde také uvedeny nové překážky, jako je ručkování s kolíky, workoutová klec či prohnutá stěna. Nechyběly ani tradiční disciplíny jako šplh, hod oštěpem, plazení pod ostnatým drátem, přenášení kamenů, převracení pneumatik, přelézání kontejneru, skákání a mnoho dalšího.

„Celkově mohu říci, že tento závod byl jedním z nejtěžších, který kdy tito organizátoři připravili. Je pravda, že všechny překážky byly mnohem obtížnější a konkurence větší. Přispívá k tomu i fakt, že takovýchto zimních závodů je poskromnu. Na start se proto postavila celá špička českých reprezentantů, včetně mistrů Evropy a Světa v OCR a Spartan race," svěřil se dojmy ze závodu červenokostelecký borec Jan Řezníček – Roy.

Před hlavním závodem proběhl tradičně také závod pro děti. Ty soupeřily na trati dlouhé jeden kilometr se sedmi překážkami a vskutku si jej užily.

Gladiátor race je znám především tím, že se startuje v intervalech. Každých patnáct vteřin startuje jeden závodník. V tomto zimním závodě ještě organizátoři na poslední chvíli povolili boty s hřebíky. Což prý bylo moc dobře, protože mnohé úseky se běžely po ledovkách. I přesto však docházelo k mnoha zraněním. Týkalo se to zvláště pak různých seběhů ze strání po ledu a sněhu.

„Během závodu jsem byl bohužel dvakrát zastaven u překážek, kde došlo ke zraněním. Tím mi narůstala časová ztráta. Můj start byl v 10.52 hodin, kdy jsem běžel jako 209 závodník. To byla pro mě trošku smůla, protože trať byla plná závodníků a docházelo tím pádem občas k frontám na překážkách. Největší respekt jsem měl však rozhodně z brodění ve vodě, a to v řece Metuji. Tato překážka byla na 4,5 kilometru a do cíle pak ještě zbývalo asi 2,5 kilometru. Úsek brodění byl dlouhý asi 20 metrů a já měl strach, že mi zatuhnou lýtka. Naštěstí k tomu nedošlo a mohl jsem pokračoval s plným nasazením dále do cíle," vysvětlil Řezníček.

V poslední části závodu prý byly špatně rozvržené překážky a hromadilo se zde mnoho závodníků. I Roy tak musel několikrát čekat až se dostane na řadu a bude moci překážku překonat. To vedlo k dalším časovým ztrátám, což se v konečném součtu muselo projevit. Po doběhnutí do cíle byl touto skutečností opravdu trochu zklamaný.

„No, nedá se nic dělat a snad to příště bude lepší," povzdechl si Řezníček.

Na start v Josefově se celkem postavilo 1300 závodníků z celé  České republiky a ze zahraničí. V celkovém pořadí skončil Jan Řezníček na 63. místě a ve své kategorii na 7. místě.

Podklady a foto z archivu: Jan Řezníček – Roy