meme.jpg

Evropská komise schválila Operační program Zaměstnanost, čerpání peněz tak může začít

Zdroj: Policie ČR (ilustrační foto)
Zdroj: Policie ČR (ilustrační foto)
ČR - 7. 5. - Evropská komise ve středu 6. května schválila Operační program Zaměstnanost (OPZ). Došlo tak ke splnění poslední formální překážky pro zahájení čerpání peněz z Evropské unie v programovém období 2014 – 2020. Celková alokace programu, jehož řídicím orgánem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, je zhruba 70 miliard korun.
„Jsem rád, že úspěšné schvalování operačních programů pro čerpání evropských peněz v období 2014 – 2020 pokračuje a že dnes Evropská komise schválila České republice již třetí operační program, tentokrát Operační program Zaměstnanost. Většina prostředků půjde na podporu zaměstnanosti, dále pak na aktivity věnované sociálnímu začleňování a boji proti chudobě a diskriminaci zejména financováním sociálních služeb či na podporu sociální inovace,“  řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Více  než  60 procent alokace  OPZ,  tedy  přibližně  43  mld.  Kč, půjde  na  podporu zaměstnanosti. Celková míra zaměstnanosti ve věkové skupině 20 – 64  let  je  v Česku vyšší, než je průměr evropské sedmadvacítky, zároveň ale nedosahuje cíle stanoveného v Národním programu reforem ČR pro rok 2020, což je 75procentní zaměstnanost.

„Naší prioritou v oblasti trhu práce je podpora zejména těch skupin osob, u kterých míra zaměstnanosti nejvíce zaostává, což jsou mladí bez praxe, starší lidé, ženy a také lidé s nízkou  kvalifikací.  V  rámci  OPZ chceme  čerpat  prostředky  z evropských  fondů co nejefektivněji,“  popsala záměry  resortu ministryně práce  a  sociálních  věcí  Michaela Marksová.

Více než čtvrtina alokace programu, tedy přibližně 19 mld. Kč, pak bude směřovat na aktivity  věnované sociálnímu začleňování a boji proti chudobě a diskriminaci zejména financováním sociálních služeb. Přibližně dvě procenta prostředků programu půjdou na sociální inovace s cílem jejich tvorby, testování a následného šíření, a také na podporu mezinárodní  spolupráce. Zhruba  šest  procent  alokace  bude  vyčleněno  pro  účely zefektivnění veřejné správy. Zbývající prostředky připadnou na technickou pomoc, tedy na řízení celého programu včetně podpory žadatelů a příjemců.

OPZ navazuje na Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost, který letos končí. Oproti minulému programovému období má OPZ k dispozici  zhruba  o  12  miliard  korun více. Celkově by projekty z nového operačního programu měly podpořit přes 585 tisíc lidí.

Samotnému schválení OPZ předcházelo dlouhé vyjednávání sEvropskou komisí o jeho konečné podobě, ale hlavně bylo nutné splnit řadu předběžných podmínek, ke kterým se zavázala česká vláda – například přijmout zákon o státní službě.

Díky schválení programu je tedy možné spustit proces vyhlašování výzev pro předkládání projektů. „Jedny z prvních otevřených výzev – tedy určené veřejnosti – budou zaměřeny na  vybudování  a  provoz  dětských  skupin. Tím  mimo  jiné  reagujeme  na  zvýšenou poptávku  rodičů  malých  dětí  po  zařízeních předškolního  typu,“  upřesnil  náměstek ministryně  pro  ekonomiku  a fondy  EU  Martin Kučera.
Plán výzev pro  letošní  rok  je zveřejněn  na  webových stránkách www.esfcr.cz,  spolu  se  všemi  dalšími  nezbytnými informacemi pro žadatele a příjemce z OPZ.


Zdroj: Královéhradecké noviny/MPSV/Petr Habáň
.
07.05.2015 18:05:50
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Náchod serveru kurzy.cz.


plakat_small.png


Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2018 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one