meme.jpg

Kariéra bez bariér. Ministerstvo pomáhá najít práci zdravotně postiženým i lidem, kterým je přes 50 let

Ilustrační foto - MS Office
Ilustrační foto - MS Office
ČR - 24. 10. - Mezi nejohroženější skupiny na trhu práce patří zdravotně postižení a lidé nad padesát let. Jejich uplatnění bývá často problematické. K tomu, aby se trend nezaměstnanosti postižených nebo padesátníků změnil, slouží mimo jiné projekty ministerstva práce a sociálních věcí financované z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
Před diskriminací chrání postižené Úmluva o právech osob se zdravotním postižením. Ministerstvo se snaží těmto lidem pomoci, a to i využitím prostředků z Evropského sociálního fondu. „Finance ministerstva putují tam, kde jsou schopni realizovat projekt s hmatatelnými výsledky. Konkrétní přínosy jsou pro nás klíčové,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Jedním z nich je i projekt Kariéra bez bariér, na který Úřad práce Brno – město vynaložil z Evropského sociálního fondu okolo 50 milionů korun. Projekt je již téměř u konce, běží třetím rokem a byl určen především pro osoby se zdravotním postižením, ale i pro lidi starší 50 let, kteří jsou evidovaní na kterémkoliv úřadu práce Jihomoravského kraje. Podle Jany Malé z brněnského úřadu práce se podařilo zapojit celkem 812 lidí, z toho 562 osob zdravotně postižených. Zbytek tvořili uchazeči o zaměstnání starší padesáti let. I mezi handicapovanými už téměř polovina překročila padesátku.

Na úřadech práce v Jihomoravském kraji se díky tomuto projektu mohli zaměřit na to, aby se šance žadatelů získat práci zvýšily. Posloužil k tomu ucelený program, tedy poskytování poradenských, motivačních, diagnostických a vzdělávacích aktivit. Nechyběly ani rekvalifikační kurzy. Právě o ně byl mezi klienty největší zájem. „Zejména si pochvalovali možnost absolvovat až tři vzájemně provázané kurzy, což značně zlepšilo šanci na jejich uplatnění na trhu práce. Největší zájem byl o rekvalifikační počítačový kurz, vyhledávaný byl i kurz
pro přípravu strážných,“ dodává Malá.

Na jižní Moravě zvolili individuální přístup ke každému, kdo se do projektu zapojil. Klientům nabídli podporu v překonání jejich handicapů, konzultace s odborným poradcem či získání informací o jejich silných a slabých stránkách. Osobní asistent pomáhal třeba s přípravou na pracovní pohovory. Podle Malé právě kurzy Bilanční diagnostiky a Motivační program, zaměřený na rozvoj seberealizace, komunikačních a sociálních dovedností, posílení právního vědomí a zvýšení orientace v problematice trhu práce, lidem hodně pomohly.

Na závěr vyplnili klienti anonymní dotazník, díky němuž organizátoři získali zpětnou vazbu a nyní mohou zhodnotit kvalitu nabídnutých služeb. Připravována je závěrečná konference, na níž by měl být na jaře příštího roku celý projekt vyhodnocen. Poslední dostupné údaje hovoří o tom, že ke konci letošního léta jednotlivými aktivitami projektu prošlo a ukončilo je 534 lidí, z nichž 221 nastoupilo do zaměstnání. Dá se tedy hovořit o zhruba 42% úspěšnosti.
Rady a tipy pro nezaměstnané zdravotně postižené a pro starší 50 let: 
  •   http://www.vetsisance.cz/cz/rady-a-tipy-jak-ziskat-zamestnani 
Zdroj: Královéhradecké noviny/MPSV/Štěpánka Filipová
25.10.2013 09:22:33
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Náchod serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2018 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one