Braňme se násilí, nenásilně

PMS (1).jpg
KRAJ - Nemá jednotnou definici, těžko se vymezuje a ještě obtížněji se hledají jeho kořeny. Ačkoliv je mu věnována značná pozornost ze strany veřejnosti, zákonodárců i médií, je evidentní, že současná společnost neví, jak k němu přistupovat.
Násilí

Jev, s nímž se již zcela běžně setkáváme ve filmech, knihách, na sociálních sítích a bohužel, i v každodenním životě.  Nezpochybnitelným znakem násilí je záměr ublížit druhé osobě. Přesto se mnohdy může zdát, že není jednoznačně odsuzováno, a co víc, chybí vůči němu aktivní odpor. 

Datum 2. října, Světový den nenásilí, by měl myšlenku aktivního, avšak nenásilného odporu připomínat více, než kdykoli jindy. Není totiž náhodou, že tento den je zároveň výročím narození Mahátmy Gándhího, který proslul právě filosofií odmítání jakéhokoli druhu násilí. 

Zabránit páchání násilí zřejmě není možné, a proto je obzvláště důležité poskytovat pomoc a podporu těm, kteří jím byli dotčeni.
Lidé zasažení takovou zkušeností potřebují vyslechnout, zorientovat se ve svém životě a v možnostech, jak se s takovou situací nejen vyrovnat, ale i jak jít dál. S tím jim může pomoci celá řada odborníků či organizací.

Jednou z nich je například Probační a mediační služba ČR, která nabízí pomoc a podporu všem obětem trestných činů, tedy nejen obětem násilí. Probační a mediační služba zřídila v 55 okresech České republiky poradny pro oběti trestných činů, v nichž speciálně vyškolení poradci pomáhají při vyrovnávání se s dopady trestného činu, poskytují základní právní informace a také sjednávají další odbornou pomoc. 
IMG_20170224_090150.jpg
IMG_20170224_135229_BURST7.jpg
V Hradci Králové poradnu naleznete v budově Okresního soudu, kontaktovat poradkyni můžete i telefonicky či emailem: tel.: 727 939 839, e-mail: kmarkova.pms@gmail.com. Zřízení a provoz poradny je spolufinancován z Evropského sociálního fondu, její služby jsou tak zcela zdarma.
poradna_mapka1.jpg
Příkladem na závěr může být paní Naděžda, která byla dlouhé roky obětí domácího násilí ze strany svého manžela. Zpočátku se obrátila na poradnu Probační a mediační služby se svým příběhem, kdy potřebovala pouze sdílet svůj příběh a ujistit se o tom, že chování jejího muže není v pořádku. V průběhu dalších setkání se paní Naděžda začala zajímat o eventuální varianty řešení včetně podání trestního oznámení. Postupem času využila doprovodu poradkyně na policii i k samotnému hlavnímu líčení u soudu, kde jí konzultantka byla zejména psychickou oporou. Klientka absolvovala také sezení s psycholožkou, jejíž služby jí poradna pomohla zajistit. Dnes, rok od první návštěvy, je paní Naděžda rozvedená a začíná žít svým životem. Bez obav a s možnostmi věnovat se svým zájmům, rodině i přátelům. 

I takto se dá odpovědět na násilí. 

Dle Gándhího není odmítání násilí zbabělostí, nýbrž zcela naopak, jde o symbol velké odvahy, odvahy větší než při použití zbraně. „Nenásilí neznamená poslušné podřízení se vůli zlého člověka, ale nasazení veškerých duševních sil proti vůli tyrana“, tvrdil celoživotní bojovník za lidská práva.


http://www.pmscr.cz








Zdroj: Probační a mediační služba - středisko Hradec Králové/Mgr. Kateřina Marková
Královéhradecké noviny/redakce
 
04.02.2018 22:17:13
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Vandráci Vagamundos, zdroj: Swen agentura
Vandráci Vagamundos, zdroj: Swen agentura
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Broumov serveru kurzy.cz.




Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.




Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.




Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.




© 2013 - 2019 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one