Dětskou pohotovost v Novém Bydžově se podařilo díky změnám i nadále pro pacienty zachovat

Interní oddělení Nový Bydžov, zdroj: nemjc.cz
Interní oddělení Nový Bydžov, zdroj: nemjc.cz
NOVÝ BYDŽOV - Od 1. září 2017 dochází ke změně ordinační doby dětské lékařské pohotovosti v nemocnici Nový Bydžov. Nově bude dětská pohotovost provozována o sobotách, nedělích a svátcích ve zkráceném režimu od 8 do 12 hodin. K tomuto rozhodnutí vedla nemocnici dlouhodobě zhoršená personální situace, kdy nebylo možné pro služby sehnat kvalifikované lékaře. Po složitých jednáních se ale nakonec podařilo lékaře zajistit a službu pro pacienty zachovat, i když ve zkráceném režimu.
Nemocnice navíc lékařům zlepšila podmínky služeb - k dispozici bude nově dětská zdravotní sestra a pro diagnostiku nový přístroj. Dojde tak ke zkvalitnění péče o malé pacienty díky rychleji dostupným výsledkům.
 
Původně fungovala dětská lékařská pohotovost v přízemí interního oddělení Nemocnice Nový Bydžov o víkendech a svátcích od 8 do 18 hodin. Potýkala se ale s problémy – nebylo totiž možné sehnat kvalifikované lékaře, pediatry, protože sama nemocnice dětské oddělení nemá. Služby tedy přebírali praktičtí lékaři pro děti a dorost  z okolí. Vzhledem k dlouhodobě nízkému zájmu o služby na této pohotovosti se snažila nemocnice hledat možná řešení a vyjít v maximální míře lékařům vstříc. „Pozitivním výsledkem dlouhodobých jednání nemocnice, města Nový Bydžov a dětských praktických lékařů je fakt, že došlo k dohodě na dalším fungování dětské lékařské pohotovosti. Nově bude zkrácena ordinační doba, a to od 8-12 hodin, a na základě dalších požadavků lékařů bude na pohotovosti ve službě také dětská sestra. Vybavení je zase rozšířeno o nový diagnostický přístroj,“ vysvětluje ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Ing. Miroslav Procházka Ph.D. O malé pacienty tak bude lépe postaráno, protože diagnostika bude rychlejší a jednodušší. „Nový přístroj měří z kapky krve C reaktivní protein, tedy dokáže identifikovat zánětlivý proces v těle malého pacienta. Ten jde zjistit rychle a hlavně bez odběru žilní krve. Lékařům rychleji dostupné výsledky pomohou k dalšímu rozhodnutí o průběhu léčby, například o nasazení antibiotik. Tento přístroj za zhruba 40 tisíc korun bude zakoupen z dotace města Nový Bydžov, za což patří městu velký dík,“ doplňuje náměstkyně léčebně preventivní péče pro Nový Bydžov MUDr. Jana Kolářová.

Oblastní nemocnice Jičín a. s, pod kterou novobydžovská nemocnice spadá, Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s. i město Nový Bydžov, se snažilo provoz pohotovosti pro místní obyvatele zabezpečit i přes to, že se zdravotnictví obecně potýká s nedostatkem personálu a provoz této služby musí být dotován dalšími činnostmi nemocnice. „I přes to všechno nás velmi těší, že se podařilo pohotovost pro děti i nadále personálně zajistit. Velké poděkování patří také paní primářce, MUDr. Heleně Šafaříkové, která se velkou měrou podílí na organizaci a chodu pohotovosti, i všem ostatním zúčastněným kolegům - lékařům a sestrám,“ dodává MUDr. Kolářová.
Mimo ordinační hodiny dětské pohotovosti lze využít ve všední dny rady svého praktického dětského lékaře, dle zvyklostí ordinace, nebo je možné konzultovat stav dítěte na infolince rychlé záchranné služby na tel.: 841 155 155 (za cenu místního hovorného). Zde rodiče získají od operátora potřebné informace o místě pohotovostního ošetření a s lékařem se mohou poradit o vzniklých obtížích. Linka funguje 24 hodin denně.

Jiné ambulance či poradny nemá Nemocnice Nový Bydžov v plánu omezovat, jejich fungování je zatím bezproblémové a personální obsazení je zajištěné. Spekulace o zavírání nemocnice z důvodu nedostatku lékařů a sester nejsou založeny na relevantních informacích. „Na oddělení interny, LDN a rehabilitace nám sice chybí jednotliví lékaři, zdravotní sestry a fyzioterapeuti, ale zdravotní péče je pro pacienty zajištěna. Podobná situace je i v jiných nemocnicích v kraji a snažíme se ji řešit aktivním náborem, prezentací nemocnic na pracovních veletrzích, poskytováním náborových a stabilizačních příspěvků a benefitů. Královéhradecký kraj prostřednictvím svého nadačního fondu navíc nabízí zajímavá stipendia budoucím lékařům a pomáhá tak ke zvyšování atraktivnosti zdravotnických zařízení v kraji. V letošním roce se nám podařilo také získat několik nových lékařů z Ukrajiny, kterým jsme pomohli s vyřízením nezbytné administrativy a zajistili jim intenzivní jazykový kurz. Někteří již pracují, dva z nich teď čekají na pracovní povolení, aby mohli nastoupit právě do nemocnice v Novém Bydžově,“ informuje o personální situaci Ing. Aleš Cabicar, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast zdravotnictví. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje je zastřešující mateřská akciová společnost založená Královéhradeckým krajem v roce 2003 za účelem kontroly a vykonávání akcionářských práv v krajských zdravotnických zařízeních. Holding je 100% akcionářem ve všech krajských nemocnicích: Oblastní nemocnice Náchod a.s. (Nemocnice Náchod, Nemocnice Rychnov nad Kněžnou, Nemocnice Jaroměř, Nemocnice Broumov, Nemocnice Nové Město nad Metují, Pracoviště klinické biochemie a diagnostiky Opočno), Oblastní nemocnice Jičín a.s. (Nemocnice Jičín, Nemocnice Nový Bydžov), Oblastní nemocnice Trutnov a.s., Městská nemocnice a.s., Dvůr Králové nad Labem.


Zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje a.s./Ing. Magdaléna Doležalová


 
04.09.2017 22:16:56
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Vandráci Vagamundos, zdroj: Swen agentura
Vandráci Vagamundos, zdroj: Swen agentura
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Broumov serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2019 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one