Mapa Hradce Králové pro hendikepované se rozšířila o část Moravského Předměstí

wheelchair-1629490_1920.jpg
HRADEC KRÁLOVÉ - Přechody pro chodce, autobusové zastávky, obchody nebo úřady jsou místa, kde se zdravotně postižení bez pomoci ostatních velmi často neobejdou. Jakou část cesty městem za nákupy zvládne vozíčkář nebo nevidomý sám a kde bude potřebovat pomoc od okolí, se však dozví díky projektu Bezbariérový Hradec, který mapuje a popisuje vybrané úseky či důležité budovy ve městě. Tato speciální mapa dostupná na webových stránkách města se loni rozšířila o oblast v okolí Brněnské třídy a třídy E. Beneše.
Hodnocení jednotlivých tras a objektů provádějí přímo zdravotně postižení. „V rámci projektu spolupracujeme s Centrem pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje a TyfloCentrem v Hradci Králové. Nikdo jiný není samozřejmě schopný popsat autobusovou zastávku pro nevidomého lépe než právě nevidomý,“ řekla Anna Maclová, náměstkyně primátora zodpovědná za oblast sociálních věcí. „Hodnocení jednotlivých úseků a míst ale neslouží jen lidem se zdravotním postižením, případně hůře mobilním a orientujícím se seniorům či rodinám s kočárky, ale je důležitým zdrojem informací a podnětů pro zapracování potřebných úprav v nově připravovaných investičních projektech s cílem co nejvíc minimalizovat uvedené bariéry dle možností architektury i v dalších částech města,“ doplnila Maclová.

Projekt Bezbariérový Hradec již od roku 2013 mapuje území města a průběžně doplňuje nové trasy pro pěší či budovy ve městě s charakteristikou jejich dostupnosti právě pro hendikepované. Jeho součástí je speciální mapa, webová stránka přizpůsobená pro nevidomé s textovými popisy všech mapovaných prvků, CD-ROM s audionahrávkami pro nevidomé a tištěná brožura s hodnocením vybraných tras a objektů z hlediska bariérovosti.

V současnosti mapa obsahuje oblast centra města a dál pak směrem k hlavnímu nádraží, autobusovému terminálu a k úřadu práce, areál fakultní nemocnice, Pospíšilovu třídu až k Poliklinice II na Slezském předměstí, okolí polikliniky ve Foerstrově ulici nebo trasu z centra města ke koupališti Flošna a na fotbalový stadion. „Loni se podařilo zmapovat okolí Brněnské a Benešovy třídy, letos by se mapa mohla rozšířit o vybrané trasy v Malšovicích směrem do městských lesů,“ řekl Marek Šimůnek, vedoucí sociálního odboru hradeckého magistrátu.

Nyní je na území města zmapováno 264 úseků v celkové délce 27,3 kilometrů, 148 budov jako jsou úřady, zdravotnická zařízení, školy, obchody, restaurace a další občanská vybavenost. Celkem 165 přechodů pro chodce je v mapě popsaných pro nevidomé, 114 jich hodnotili vozíčkáři. Ve městě je necelých 400 zastávek městské hromadné dopravy, 55 z nich je zmapováno pro zdravotně postižené. 
Autobusy a trolejbusy městského dopravního podniku jsou kompletně nízkopodlažní, tedy přizpůsobené pro lepší nástup vozíčkářů. Hendikepovaným Hradečanům nebo návštěvníkům města je k dispozici 13,5 kilometru v městských lesích, in-line tratě s asfaltovým povrchem, který je vhodný pro vozíčkáře, mají dalších 17 kilometrů.

Kompletní informace k projektu Bezbariérový Hradec jsou na
http://www.hradeckralove.org/hradec-kralove/bezbarierovy-hradec.
Připomínky a náměty k mapování mohou lidé posílat na bariery.hk@mmhk.cz.


http://www.hradeckralove.orgZdroj: Královéhradecké noviny/Město Hradec Králové/Petr Vinklář
18.05.2017 22:15:14
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
br.jpg
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Trutnov serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2018 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one