Nemocné a staré javory Na Hrázce v Hradci Králové nahradí nové stromy, přibude jich devět

autumn-196566_1920.jpg
HRADEC KRÁLOVÉ - Obměna stromořadí v malšovické ulici Na Hrázce začala už před čtrnácti lety, kdy došlo k výměně jedné řady stromů. Sedmatřicet původních stromů bylo tehdy nahrazeno třiceti mladými lípami. A právě tyto dorůstající stromy začínají kvůli původním javorům strádat a dokončení obměny i na zbytku této ulice je tedy nevyhnutelné.
Stěžovat si na původní a často nemocné stromy začínají už pomalu i lidé.


Dvaadvacet javorů v ulici Na Hrázce bude v několika následujících týdnech nahrazeno na místě novými stromy. Stávající původní stromořadí není celistvé a čeká na obměnu. V uplynulých letech s tímto faktem už počítali správci sítí, kteří s vědomím nutné obměny provedli v těsné blízkosti i drobné a hlavně nutné stavební práce.


„V krátkém časovém sledu budou nahrazeny původní staré a nemocné stromy, konkrétně javory, novými, přičemž jako nejvhodnější se jeví výsadba méně vzrůstných javorů babyka. Ozývají se nám lidé, kteří si stále častěji stěžují na nemocné původní stromy,“ potvrzuje Daniel Jeřábek z technických služeb a dodává, že původní stromy již natolik omezují nové lípy, že bychom o ně mohli přijít. To potvrzují i někteří majitelé sousedních domů, které trápí obavy ze špatné zdravotní kondice starých stromů.


Vše je již administrativně pravomocně povoleno, potvrzeno, dendrologicky posouzeno a připraveno tak, aby práce mohly odstartovat se začátkem vegetačního klidu, tedy v následujících několika týdnech.  


Před čtrnácti lety, kdy byla odstraněna první řada stromů, zareagovaly původní javory velmi pozitivně. Po zmírnění konkurenčního tlaku se zhoršování jejich zdravotního stavu výrazně zpomalilo a v některých případech došlo i k jeho přechodnému zlepšení. I proto došlo k odložení druhé části obnovy, která by se měla uskutečnit v následujících týdnech.
 

Nové javory budou menšího vzrůstu. Koruny těchto stromů by v budoucnu neměly zasahovat nad sousední pozemky a lípy, které zde již čtrnáct let rostou, budou v ulici dominovat. Současně nebudou vytvářet takový konkurenční tlak na nové výsadby javorů, neboť budou na jižní straně a větší lípy je nebudou zastiňovat. I s tímto efektem počítal původní harmonogram.

.

Zdroj: Královéhradecké noviny/Město Hradec Králové/Ing. Magdaléna Doležalová
11.10.2016 20:24:48
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Vandráci Vagamundos, zdroj: Swen agentura
Vandráci Vagamundos, zdroj: Swen agentura
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Broumov serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2019 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one