Pomník na Věřině cestě připomíná, že spravedlivý soud si zaslouží každý

pomnik_vw.jpg
Špindlerův Mlýn - Na Věřině cestě ve Špindlerově Mlýně byl v sobotu 6. 9. 2015 odhalen pomník, připomínající popravy desítek občanů německé národnosti bez řádného soudu v květnu a červnu 1945. Odhalili jej zástupci Správy KRNAP, Města Špindlerův Mlýn a obyvatelé Vrchlabí a Špindlerova Mlýna spolu s německými krajany z Heimatkreis Hohenelbe-Riesengebirge a potomky popravených.
Slavnostnímu odhalení pomníku předcházela česko-německá ekumenická bohoslužba smíření. Na odhalení pomníku se přišlo podívat přes sto lidí.

"Pomník nemá ani dnes za cíl soudit - tehdejší události, ale ani jejich aktéry, ať už z řad popravených, nebo těch, kdo popravu provedli či o ní rozhodli. Sedmdesát let po těchto událostech chceme pomníkem připomenout, že k nim v našem regionu došlo a v neposlední řadě dát najevo, že spravedlivý soud a možnost obhajoby jsou v právním státě základním předpokladem udělení jakéhokoli trestu. A tedy že nechceme, aby k podobným událostem kdykoli v budoucnu znovu došlo," říká Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP.

"Jsem přesvědčen, že tento pomník bude sloužit jako pietní místo, kde se budou zastavovat nejen současní občané našeho města, ale i ostatní návštěvníci našeho města všech národností, kteří kolem budou procházet. Připomenutí těchto událostí budiž důvodem pro nás i další generace, abychom nadále dokázali žít ve vzájemné shodě bez ohledu na národnost či jazyk, kterým mluvíme," přeje si starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch.

Do Špindlerova Mlýna poslala svůj pozdrav i německá spolková vláda prostřednictvím svého zmocněnce pro vysídlence a národnostní menšiny Hartmuta Koschyka. "Nejen budoucnost potřebuje paměť, i smíření potřebuje paměť. Jedno židovské přísloví to dobře shrnuje slovy: Tajemství smíření je paměť," říká se v Koschykově poselství.

Vlastnímu odhalení pomníku předcházela ekumenická bohoslužba smíření v místním kostele Sv. Petra. Společně ji sloužili P. Jiří Šlégr, děkan římsko-katolické farnosti Vrchlabí; Petr Chlápek, farář Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí; Vladimír Hraba, farář Církve československé husitské ve Vrchlabí a Erich Busse, farář Evangelické luterské církve v Drážďanech, který také přednesl kázání.

Instalace pomníku byla iniciována občany regionu Vrchlabska a spolu s nimi se na ní podílela Správa Krkonošského národního parku a krajanské sdružení Heimatkreis Hohenelbe - Riesengebirge z bavorského Marktoberdorfu. Pomník navrhla Kateřina Nováková-Kašparová z Hořic v Podkrkonoší a v "labáku" z krkonošské žuly realizoval pan Roland Hantl z Mladých Buků.


Zdroj: Královéhradecké noviny/KRNAP/Mgr. Jakub Kašpar
08.09.2015 10:05:16
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Vrchlabí serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2019 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one