Dopravní akce s vrtulníkem a deseti radary, při akci bylo zjištěno téměř 100 spáchaných přestupků

ViewImage (4).jpg
KRAJ – První přestupek byl zjištěn ihned po vzlétnutí vrtulníku

V pátek 24. června 2016 proběhla v kraji dopravně bezpečnostní akce za účasti vrtulníku Letecké služby Policie České republiky a za využití 14 dopravních hlídek, které byly z naprosté většiny vybaveny vozidly s radary a záznamovým zařízením.

Akce započala v podvečerních hodinách a trvala až do jedné hodiny po půlnoci. Zmíněné hlídky „operovaly“ především na silnici I/33 což je tah z Hradce Králové do Náchoda, ale také na silnici I/11 a na dálnici číslo 11. Čas akce a lokality byly natipovány vzhledem ke značnému provozu a opakovanému porušování dopravních předpisů.  Při této akci se Policie ČR především zaměřila na porušování maximální povolené rychlosti, nesprávné předjíždění a nebezpečný způsob jízdy. V současné době na silnici I/33 probíhá řada oprav a s tím spojené dopravní omezení, s čímž souvisí i přechodně nainstalované dopravní značení, které je nutno respektovat.

Shodně jako některá z vozidel tak i vrtulník byl vybaven kamerovým systémem, který z výšky několika set metrů monitoroval páchání přestupků, a až na vzdálenost několika kilometrů, tento obrazový materiál předával do obrazovky na pozemním stanovišti. Tento obraz byl doplněn online spojením vrtulníku s pozemními hlídkami a pevnými stanovišti pomocí radiostanice. S vrtulníkem spolupracovaly dvě až tři pohyblivé hlídky a pevné stanoviště, kdy ostatní hlídky působily samostatně. Prvním ze zjištěných přestupků byl zahraniční řidič, který předjížděl tam, kde to zákon neumožňuje. Nutno podotknout že daný přestupek byl zjištěn hned v první minutě letu vrtulníku.

Při akci Policie ČR zjistila téměř 100 spáchaných přestupků, jejíž většinu vyřešila blokovou pokutou v celkové výši přesahující 60 tisíc korun, 11 přestupků oznámila příslušným správním orgánům. Součástí těchto oznámení bylo i v pěti případech uložení kauce, celkem v hodnotě 27 tisíc korun. Nedílnou součástí těchto oznámení bude i v některých případech kamerový záznam páchaného přestupku, aby mohl příslušný orgán řádně rozhodnout. (názorné video viz příloha v souvislostech)

Více jak polovina spáchaných přestupků bylo právě překročení povolené rychlosti, dále jsme nejčastěji řešili jízdu na červenou, nesprávné předjíždění a několik případů špatného technického stavu vozidel. Rovněž byli řešeni i dva chodci a cyklista, kteří se dopustili přestupku, a 3 vozidla kontrolovaná na dálnici neměla dálniční známku.  U každého z řidičů byla provedena dechová zkouška, která byla až na jeden případ negativní. Jediná pozitivní „dechovka“ prokázala hodnotu vyšší nežli jedno promile, díky čemuž je řidič nyní podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

ViewImage (8).jpg
ViewImage (6).jpg
ViewImage (12).jpg
ViewImage (10).jpg
ViewImage (11).jpg
ViewImage.jpg

Na jednom z pevných stanovišť u České Skalice na tahu na Náchod resp. Polsko byl přítomen i polský kolega, který na místě usnadňoval komunikaci mezi zahraničními přestupci a českými policisty. Nutno podotknout, že komunikaci rovněž usnadnilo seznámení řidiče s možností dohledu na silniční pravidla i ze vzduchu.

V kraji Policie ČR preferuje neskrytý dohled dopravních policistů, který má preventivní charakter a odradí tak některé řidiče od porušování zákonů. Však konání těchto výše popsaných akcí, kde je využito vrtulníku a civilních vozidel s náležitou technikou, je v tomto rozměru občas zapotřebí, aby ty ostatní neukázněné řidiče, motivovali k dodržování pravidel, bohužel již v rámci represe.

Cílem všech dopravních akcí a kontrol je snížit počet dopravních nehod v kraji, společně se škodami na životech zdraví a majetku. Kupříkladu v roce 2015 na silnici I/33 zemřely 4 osoby a dalších více jak 70 osob bylo zraněno.

„V dopravních akcích hodláme v kraji pokračovat, a to především v časech se zvýšenou intenzitou provozu a v lokalitách se zvýšeným počtem porušování zákonů. Na první z dopravních akcí  v kraji není zapotřebí dlouho čekat. Stejně tak jak v celé republice, tak i u nás v kraji bude po první tři prázdninové víkendy probíhat další z dopravních akcí,” uvedl tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Bc. Jan Čížkovský.

Nejen dopravní opatření Policie ČR na prázdniny 2016 se dočtete zde
Zdroj: Královéhradecké noviny/Policie ČR/por. Bc. Jan Čížkovský
Fotografie: Policie ČR

 

27.06.2016 13:10:01
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Vrchlabí serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2019 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one