Nebezpečné látky v IBC kontejnerech. Případ si převzali jičínští kriminalisté

Zdroj: Celní správa
Zdroj: Celní správa
JIČÍNSKO - V pátek 27. září v odpoledních hodinách přijali královéhradečtí celníci telefonické podání na Územním pracovišti v Jičíně. Muž, který nechtěl sdělit své jméno, celníky upozornil na skutečnost, že jsou v obci Budčeves na Jičínsku skladovány plastové IBC kontejnery, jejichž obsahem by mohly být látky, které by byly schopny způsobit kontaminaci okolí.

Na místo okamžitě zamířila tříčlenná hlídka celníků skupiny mobilního dohledu, aby situaci ověřila. Během prvotního šetření zjistila, že se skutečně v kontejnerech s největší pravděpodobností nacházejí nebezpečné látky, jež by mohly ohrozit životní prostředí a také zdraví osob, a na místo proto přivolala příslušníky Hasičského záchranného sboru. Zásadním vodítkem, který naznačoval přítomnost zdraví ohrožujících látek, byl způsob skladování. Kontejnery byly umístěny v zadní části zahrady za roubeným domkem a překryty slámou, znepokojivé byly také informace uvedené na štítcích (bezpečnostní značky, UN kódy). Na základě dalších důležitých zjištěných skutečností v průběhu šetření celníci předali případ službě kriminální policie a vyšetřování."  Uvádí por. Ing. Jitka Fajstavrová, tisková mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj.

„Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Jičína, jednotka sboru dobrovolných hasičů z Kopidlna a povolán byl také speciální chemický automobilový kontejner z Hradce Králové. Hasiči v ochranných protichemických oblecích měřili v místě koncentraci škodlivých látek a také případnou radioaktivitu. Bylo ověřeno, že naštěstí nedochází k úniku chemikálií do ovzduší nebo půdy a nehrozí proto bezprostřední nebezpečí. Dále bylo zjištěno, že co se týká charakteristiky uskladněných látek, jedná se většinou o žíravé látky, používané průmyslově k povrchové úpravě kovů. Ve večerních hodinách následně hasiči událost předali k dalšímu řešení Policii České republiky." Uvedl mjr. PhDr. Ondřej Sezima, zastupující tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

Oznámení o události přijal operační důstojník od pracovníků celní správy včera krátce po 18.00. Na místo ihned vyrazila hlídka obvodního oddělení Kopidlno, kterou následoval kompletní výjezd kriminalistů s technikem. Policisté předně zajistili místo nálezu před vstupem nepovolaných osob. Spolu s tím jsme se na několika adresách v různých místech republiky pokoušeli kontaktovat majitele pozemku. Po vyloučení úniku látek z barelů jsme zajistili nepřetržité střežení místa.

Dne 28. září kriminalisté provedli ohledání místa a výslech svědků. Vyšetřovatel zahájil úkony pro trestný čin doposud blíže nestanovené právní kvalifikace dle zvláštní části trestního zákoníku, kterého se mohl dopustit neznámý pachatel tím, že v přesně nezjištěném období přibližně od září loňského roku do současné doby u nemovitosti na Kopidlensku skladoval celkem 49 barelů o kapacitě 1000 litrů, v nichž se nachází různé množství dosud neustanovených chemických látek, s největší pravděpodobností způsobilých ohrozit životní prostřední a životy obyvatel přilehlých nemovitostí. V rámci 2 nezávislých měření jednoho z barelů Ramanovým spektrometrem byla s pravděpodobností 75 % identifikována kyselina sírová. Přesná identifikace látek stále probíhá. Dosud neznámý pachatel je podezřelý, že se mohl dopustit ohrožení životního prostřední či dokonce ohrožení zdraví blíže nezjištěného množství neustanovených osob. Jičínští policisté na objasnění případu intenzivně pracují." Doplňuje por. Mgr. Alena Kacálková, tisková mluvčí Policie Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.
Zdroj: Celní správa, Hasičský záchranný sbor a Policie ČR

03.10.2019 20:32:25
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Zdroj: Město Dobruška
Zdroj: Město Dobruška
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Vrchlabí serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2019 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one