meme.jpg

Galerie moderního umění se po více než dvouleté rekonstrukci otevřela veřejnosti

Zdroj: Kr-kralovehradecky.cz
Zdroj: Kr-kralovehradecky.cz
HRADEC KRÁLOVÉ - Jeden z hlavních kulturních stánků v Hradci Králové se ve čtrtek 24. listopadu slavnostně otevřel pro veřejnost

Galerie moderního umění na Velkém náměstí byla kvůli nákladné rekonstrukci nepřístupná déle než dva a čtvrt roku. V péči stavařů a následně i památkářů byla od konce července roku 2014. Obnova pozdně secesní budovy někdejšího Záložního úvěrového ústavu stála 126 milionů korun včetně DPH.
„Jde o jednu z největších krajských investic posledních let s celkovým rozpočtem ve výši 126 milionů korun. Část nákladů pokryla padesátimilionová dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod. Jednalo se také o první komplexní rekonstrukci v historii budovy, která se týkala interiéru i vnějšího pláště,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Rekonstrukce samotné galerie vyšla na 95 milionů. Dalších 12 milionů si vyžádala přestavba bývalých bytů na kanceláře. Do nich se mimo jiné přestěhovala krajská příspěvková organizace Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit. Nákladné bylo i vnitřní vybavení. Zařízení výstavních prostorů stálo šest milionů, náklady na osvětlení přesáhly čtyři miliony a za další dva miliony byl upraven depozitář. Vzhledem k historické hodnotě stoleté budovy bylo nutné uspokojit i požadavky památkářů, což si vyžádalo více než 6,5 milionu korun.

„Stavební část celého projektu byla ukončena již v minulém roce, letos se tak pracovalo především na restaurování uměleckých prvků na plášti budovy i v interiérech. Do péče restaurátorů se dostaly mimo jiné i sochy Ladislava Šalouna na hlavním průčelí. Tyto práce byly jednou z příčin posunutí termínu slavnostního otevření. Tou další bylo zdržení během veřejné soutěže na dodavatele osvětlení,“ vysvětlil radní pro investice Václav Řehoř.

Veřejnost se nemusí těšit jen ze samotné opravené budovy. Řada vítaných změn se týká i nabídky vystavovaných děl. „K vidění bude nová stálá expozice Proměny obrazu/ Obrazy proměn, která sleduje pestrý vývoj českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců. Do budovy je také přemístěna Galerie Vladimíra Preclíka. Základem její proměnlivé expozice je soubor uměleckých děl, která tento významný český sochař a hradecký rodák daroval Královéhradeckému kraji,“ prozradil ředitel Galerie moderního umění Tomáš Rybička.

První komplexní rekonstrukce v historii budovy postavené v letech 1911 – 1912 stála celkem 126,1 milionu korun včetně DPH. Královéhradecký kraj na ni získal padesátimilionovou dotaci z ROP Severovýchod, zbytek potřebných prostředků uhradil ze svého rozpočtu.Zdroj: Královéhradecké noviny/Královéhradecký kraj/Michal Friček
24.11.2016 18:44:48
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Náchod serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2018 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one