Hrádek u Nechanic láká návštěvníky na vánoční program, novinkou jsou noční prohlídky

Hrádek u Nechanic, foto: Markéta Pánková
Hrádek u Nechanic, foto: Markéta Pánková
HRÁDEK U NECHANIC - Na zámku Hrádek u Nechanic mohou návštěvníci v předvánočním období shlédnout svátečně vyzdobené interiéry této krásné památky, mezi nimi například Rytířský a Zlatý sál, knihovnu nebo kapli sv. Anny a při prohlídce se tak dozvědět něco nového z historie vánočních tradic a zvyků.
Vánoční prohlídka je plná zajímavostí jako například kdy se v Čechách objevil první vánoční stromeček, čím se dříve zdobil nebo co byla takzvaná třesolka. Návštěvníkům, kterým by snad byla po prohlídce zima, je k dispozici zámecká kuchyně, kde se při srdečné atmosféře dávných časů lze ohřát šálkem pravého anglického punče.

Více informací o tom, jak takové Vánoce na Hrádku u Nechanic vypadají, nám poskytl kastelán zámku, Mgr. Martin Rejman.

Kolikátý ročník Vánoc na Hrádku pořádáte tento rok?

Je to již 25. ročník. Zámek Hrádek u Nechanic byl jeden z prvních, který s adventními prohlídkami začal. Vánoce na Hrádku jsou akcí ryze tradiční a lidé po ní prahnou, protože se těší na vyzdobený zámek a setkání s tradicemi. Vrací se nám sem druhá generace návštěvníků, kdy výklad při prohlídce poslouchají malé děti, dcery a synové dřívějších návštěvníků. Jsem velmi rád, že do této tradice zapadá i historická kuchyně, která je vždy v tento čas otevřená.

Zmínil jste historickou kuchyni. Jak je to s ní?

Je to prostor, který je zatím k vidění jenom dvakrát v roce, a to na Velikonoce a na Vánoce. Tradice otevřené zámecké kuchyně a s ní i spojeného vánočního punče trvá na Hrádku už deset let. Mnoho lidí se na ni těší a zároveň ji má spojenou s představou svých každoročních Vánoc. Letos jsme dokonce přidali další místnost na sezení. Tento nápad měla provozovatelka zámecké kuchyně a já ji tímto velmi děkuji, že se své role tak dobře zhostila. Velký dík patří také celému zámeckému personálu, který se po několik týdnů na tutonejvětší akci roku na Hrádku poctivě připravoval.
Foto: Markéta Pánková
Foto: Markéta Pánková
Foto: Markéta Pánková
Foto: Markéta Pánková
U tradiční akce je asi těžké vymýšlet nějaké novinky. Má Hrádek u Nechanic tento rok na programu něco nového?

To ano. Když máte po pětadvacáté vymýšlet ještě něco nového, když návštěvníci jsou zvyklí na vyzdobený interiér, na vánoční stromečky a cukroví, to se dělá jen velmi těžko. Na druhou stranu si myslím, že tento rok se nám to povedlo a to formou (vá)nočních prohlídek, které budou probíhat prvního a osmého prosince od pěti do osmi hodin, kdy si návštěvník může prohlédnout zámek ve večerních hodinách. Interiér obohatí svíčky a opět bude tradiční vánoční povídání, ale v takové velmi neobvyklé atmosféře, což si myslím, že by mohlo návštěvníky zaujmout. Rezervací na noční prohlídky je hodně a zbývá nám už jenom opravdu málo volných míst.

A co se novinek týče, které ovšem navazují na tradici, tak to jsou sobotní vánoční dvojkoncerty, které se zde konají každý rok, ale pokaždé vystupují jiní umělci. Nedávno jsme pořádali koncert paní Věry Kláskové a Ondřeje Poura, kteří tu hráli na kytary. Těší mě velmi zájem o tyto koncerty. Jeden byl vyprodaný a druhý téměř. A byl to úžasný koncert, umělcům patří můj obdiv. Čekají nás ještě dva další koncerty. Tuto sobotu to bude smíšený sbor Jitro z Hradce Králové. Sbor čítá třicet lidí a jsou to skuteční profesionálové. Poslední koncert devátého prosince pak bude patřit klasickému dechovému triu, které sem jezdí pravidelně, a rádi je tu opět uvidíme. Tentokrát s nimi vystoupí jako host pan Josef Somr, který zde bude recitovat. Takže i tato legenda se objeví na Hrádku a to je vlastně předznamenáním posledního dne, kdy desátého prosince naše vánoční prohlídky končí a pak už otevíráme zase až na jaře. Přes zimu zámek uklízíme, restaurujeme mobiliář a začíná se připravovat nová sezona.

Kdy na jaře Hrádek znovu otevře své brány návštěvníkům?

Příští rok otevíráme už koncem března a to akcí Velikonoce na zámku. Je to akce podobná Vánocům, ale je možná trochu střídmější, kdy interiér zámku je vyzdoben jarně. Je to oslava opětovného návratu života na zámek. Představíme si velikonoční svátky, které jsou více církevní, a znovu bude otevřená zámecká kuchyně. Velikonoční expozice je vhodná zejména pro školky nebo školy a také pro objednané skupiny, ale může přijít prakticky kdokoliv.
Foto: Markéta Pánková
Foto: Markéta Pánková
Foto: Markéta Pánková
Foto: Markéta Pánková
Jak úspěšnou sezonu měl Hrádek tento rok? Zaznamenali jste nárůst návštěvnosti?

Tím, že tento rok slavíme 25. ročník Vánoc na Hrádku, je zájem návštěvníků opravdu enormní. Začínáme pokukovat po hranici třiceti sedmi tisíc návštěvníků za rok, což je v průměru o tři tisíce více než kdykoli jindy.

Děkuji za rozhovor.

Více informací o vánočních prohlídkách na zámku Hrádek u Nechanic naleznete na: http://www.zamek-hradekunechanic.cz/cs
Zdroj: Královéhradecké noviny/Markéta Pánková
01.12.2017 23:53:22
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Vrchlabí serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2019 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one