Začátky diskoték v Jičíně - Ing. Bedřich Plecháč

Ilustrační foto - MS Office
Ilustrační foto - MS Office
Můj první přímý kontakt se „západní“ muzikou jsem zažil v roce 1966, kdy jsem měl poprvé možnost cestovat na Západ za „železnou oponu“ do Mnichova.

Protože moji němečtí známí věděli, že se zajímám o bigbít, v té době jsem již od roku 1963 hrál v prvních jičínských bigbítových skupinách (SONET…) poslali mě samotného na koncert do cirkusu „Krone“, který byl v té době největším stálým cirkusem na světě. Na tomto koncertu jsem kromě řady zpěváků viděl CHRISE ANDREWSE, GRAHAMA BONNEYHO i vrchol- americké trio WALKER BROTHERS, kteří byli v té době po Beatles a Rolling Stones třetí nejpopulárnější skupina na světě.
Druhý den mě vzali s sebou do jednoho mnichovského klubu. Bylo to v zábavní mnichovské čtvrti SCHWABING nedaleko Čínské zahrady, kde v té době mělo mimo jiné sídlo Radio Svobodná Evropa. Přišli jsme do podzemního klubu, tam byla pěkná tma, pořádný rachot, američtí vojáci docela eroticky tancovali s německými holkami v minisukních a bílých punčochách a já byl jak v jiném světě. Všichni tancovali na reprodukovanou hudbu, což jsem si předtím nikdy neuměl ani představit. Úplně přesně si pamatuju, co se v té době hrálo. Na prvním místě britské hitparády byla skladba Summer in the city od Lovin Spunful, na druhém místě With a girl like you od Troggs… Hned mě napadlo, že tohle musím zavést i v Jičíně, nejdříve jako soukromé večírky v klubu na Veselce na Novém městě, později společně se známou jičínskou kapelou Your body´s emotions a nakonec jako samostatné show.

Jsem přesvědčen, že to byly první „discothegue“ v Československu. Až několik měsíců po nás začínaly v Praze diskotéky Petra Síse, Paula Černockého. Na rozdíl od pražských „konkurentů“ byly naše diskotéky na úplně jiné úrovni. V té době jsme měli docela silnou aparaturu, náš technik Vašek Kroulík vynalézal různé technické efekty (bublifuk, stroboskop, UV lampy…) používali jsme africké bubny, tanečnice…Nakonec jsme spolupracovali s tehdy nejlepšími českými jazz-rockovými kapelami, jako byl JAZZ Q Martina Kratochvíla, ENERGIT Luboše Andršta, FLAMENGO, ETC.… Protože moje sestra a pár mých kamarádů emigrovali, dostával jsem pravidelně každý týden nejznámější anglický hudební týdeník New musical express, takže jsem byl stále v obraze, co se ve světě v oblasti big beatu děje. Také přísun desek byl bez problémů, mnozí pamětníci si jistě vzpomenou na partu holandských kluků, kteří do Jičína jezdili za dr. Filzakem a do Jičína vozili kromě desek i další produkty krásných šedesátých let. Jak oni, tak náš kamarád Peter Patzak z Německa tvrdili, že v Německu ani v Holandsku nezažili takovou atmosféru, jako v té době byla v Jičíně. Všichni mladí z Jičína se těšili na pátky a soboty, vzali si na sebe to nejlepší a vyrazili na YBE nebo BP show.

Když jsme v letech 1972-73 jezdili po chmelových brigádách, tak jsme tam suverénně poráželi naši „pražskou“ konkurenci. Za mého působení v Jaroměři, kde jsem byl v té době (1972) na vojně, se naše BP show stala docela známou. Již předtím jsme jezdili do Prahy do velkých aul vysokých škol zemědělské, ekonomické… Po vojně se na naše diskotéky sjížděli lidé od Náchoda, Nového města, Jaroměře, Hradce a Pardubic.
Poslední naše velká show byla někdy v roce 1976 v malé vesničce u Bohdanče. Ve vesnici, která měla asi 300 obyvatel, stanovalo už den před tím více než tisíc lidí z Hradce a Pardubic. Tenkrát s námi hráli ETC s Mišíkem, kteří vlastně vyplňovali naše přestávky. V sále se nedalo tancovat, všichni stáli na parketě, na stolech, židlích, venku byla přistavena auta, ve kterých lidé stáli, aby mohli vidět okny dovnitř.
Po této show byla celá vesnice obklíčena policajty, kteří kontrolovali všechny diváky, někdo ohnul dopravní značku a byl průšvih. Poté, to už jsem pracoval v Národním divadle, mě předvolali na Státní bezpečnost do Náchoda a vyhrožovali mi, že mě dají zavřít, jestli nenechám šíření západní kultury ve Východočeském kraji. Od té doby se naše aktivita pomalu zmenšovala. Také mládež se měnila, začala „normalizace“, zlatá šedesátá byla pryč, lidé chtěli slyšet ABBU, což já jsem nikdy nepouštěl a pouštět nechtěl. Na rozdíl od jiných diskoték jsem od samého začátku pouštěl nejen nejnovější britské hity, ale i muziku typu BLACK SABBAT, DOORS, DEEP PURPLE, LED ZEPPELIN, URIAH HEEP, NAZARETH, ATOMIC ROOSTER, EAST OF EDEN…

Asi před 17 lety jsme s Vaškem Kroulíkem jednou ročně obnovili „vzpomínkové“ diskotéky BP SHOW. Na nich jsem pouštěl kromě starých hitů, tak jako vždy, i nejnovější současnou muziku. Na ty první chodili hlavně pamětníci, ale v posledních letech tam jsou čím dál více zastoupeny naše děti, někdy vnuci a jejich kamarádi, což je bezvadné.

Současná mládež si nemůže vůbec představit, jaká byla tenkrát v Jičíně atmosféra. Jičín byl centrem nejnovější muziky, módy a dalších produktů zlatých šedesátých. V době, kdy rádio a televize vysílalo Chladila, Matušku, tak my řádili u LED ZEPPELIN ve tmě, rachotu a kouři. V atmosféře, kterou jsem zažil v letech 1967-69, jsem strávil nejkrásnější období mého mládí - v centru big beatu a módy z Anglie. I na dnešních „vzpomínkových“ diskotékách se snažím ukázat alespoň část atmosféry té doby, té dobré staré Anglie, na kterou stále vzpomínám a kam se tak často vracím.Zdroj: Královéhradecké noviny/Město Jičín/Ing. Bedřich Plecháč
11.11.2013 11:04:50
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Vandráci Vagamundos, zdroj: Swen agentura
Vandráci Vagamundos, zdroj: Swen agentura
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Broumov serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2019 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one