Kouření má na svědomí více obětí než druhá světová válka

Ilustrační foto - MS Office
Ilustrační foto - MS Office
ČR - 23. 6. - Kouření je jedním z největších zlozvyků dneška. Každoročně na jeho následky zemře v České republice na 18 tisíc lidí, což představuje asi padesátku úmrtí za den. Za téměř každou pátou smrtí tedy stojí cigareta.

Pasivní kouření má pak na svědomí až 1 500 obětí. V Evropské unii jsou čísla ještě vyšší. V současné době na následky kouření zemře asi 500 milionů lidí a předpovědi do budoucna nejsou vůbec optimistické. V roce 2030 by mělo být kouření v celosvětovém měřítku nejčastější příčinou smrti. Na celém světě vinou tabáku umírají 4 miliony lidí každý rok a počty se neustále zvyšují.

Cigareta – metla lidstva?

Ze souhrnného počtu úmrtí v důsledku kouření v České republice i v Evropské unii je skoro každé druhé na rakovinu, z toho celých šedesát procent konkrétně na rakovinu plic, na téměř 40 % kuřáků zemře na nemoci spojené se srdcem a cévami, jedenáct procent osob na respirační onemocnění a asi pět procent na další nemoci, které kouření buď samo vyvolalo, nebo je ještě zhoršilo. Těmito dalšími onemocněními jsou například chronické záněty střev či demence. Taková vysoká čísla ale nejsou vůbec překvapující. Cigaretou se totiž do lidského těla dostává více než čtyři tisíce nebezpečných látek. A dospělí, kteří kouří, umírají v průměru o čtrnáct let dříve než nekuřáci.

Rakovina plic postihne každého kuřáka – omyl nebo skutečnost?

Téměř všichni si myslí, že právě rakovina plic je nejčastější příčinou úmrtí kuřáků. I když jsou čísla vysoká a tudíž by se to mohlo zdát jako naprosto zjevné, jsou to nemoci srdce a cév, které usmrtí ročně o deset procent více lidí a které jsou tedy mnohem zákeřnější. I když jsou však všechny následky kouření lidem známé, počet kuřáků se podle Výběrového šetření o zdravotním stavu české populace snižuje jen nepatrně či prakticky vůbec. Odvykání totiž není vůbec nic jednoduchého.

Konec s kouřením? Naivní přání většiny kuřáků

Ze dvou milionů českých kuřáků by se svého zlozvyku rádo zbavilo hned na tři čtvrtiny z nich. Tedy přes milión a půl lidí v České republice bojuje se svým podvědomím, se svou psychikou i se samotným tělem. Ovšem zbavit se této neřesti je běh na dlouhou trať. Navíc pak kuřák musí celý život abstinovat. Možností k odvykání je ale v dnešní době, naštěstí pro kuřáky, spousta. Od nejrůznějších žvýkaček, přes náplasti, až po alternativní možnosti.

Děti a cigarety? Realita!

I když všeobecně mezi dospělými cigaret postupně ubývá, každoročně se zvyšuje počet mladých a mladistvých osob, které začínají s kouřením, a to čím dál dřív. Někdy už na prvním stupni základní školy děti v rukách hrdě vystavují malé papírové tyčinky, aby se vyrovnaly dospělým. Ti jsou právě hlavní příčinou, proč děti začínají kouřit. Pokud tedy chceme vymýtit kouření, musíme začít hlavně u sebe. Dalším důvodem může být vyrovnání se spolužákům a kamarádům, jenže i těm se dítě může vyrovnat naprosto odlišným způsobem. Je jen na nás, jak budeme dítě motivovat.http://www.gallagher.cz/Zdroj: Královéhradecké noviny/ČTK

24.06.2014 19:30:56
prof.im
POČASÍ
AKTUÁLNÍ AKCE V KRAJI
Zdroj: Město Dobruška
Zdroj: Město Dobruška
Načítám data...
Další akce v Královehradeckém kraji

Informuji.cz = Akce a kultura v ČR
NABÍDKY PRÁCE


Více na stránce Nabídka práce Vrchlabí serveru kurzy.cz.
Více na stránce Hypotéky serveru kurzy.cz.
Více na stránce Vybrali jsme serveru kurzy.cz.
Více na stránce Daně a účetnictví serveru kurzy.cz.


Královéhradecké noviny

Zpravodajství

Města

.
© 2013 - 2019 Královéhradecké noviny
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one